A A A

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czas 28 – 30 kwietnia 1989 roku, to bardzo ważna data w dziejach Stowarzyszenia Transplantacji Serca. Powołano wtedy na spotkaniu w Lubiatowie zespół, którego zadaniem było doprowadzić do sądowej rejestracji Stowarzyszenia.  Nastąpiło to 27.10.1989 roku.

W ramach obchodów XXX-lecia Stowarzyszenia Transplantacji Serca pod patronatem i przy wsparciu dyrektora Instytutu Kardiologii prof. Tomasza Hryniewieckiego odbyło się w Warszawie Aninie uroczyste spotkanie osób po transplantacji oraz zaproszonych gości związanych z transplantologią oraz sprzyjających działalności Stowarzyszenia. Z zaproszenia skorzystała grupa członków STS z Koła „Zabrze” wśród której znalazłem się i ja.

Spotkanie w Instytucie Kardiologii w Aninie zaszczycili swą obecnością przedstawiciele Instytutu – Dyrektor Instytutu oraz liczni kardiolodzy, kardiochirurdzy, personel medyczny. Byli przedstawiciele powietrznej Akcji Serce – piloci z baz wojskowych w Gdyni Powidzu, z bazy lotniczej w Balicach, lotniczego pogotowia ratunkowego oraz przedstawiciel oddziału lotniczego KG Policji. Byli reprezentanci szkół noszących imię profesora Religi z całej Polski oraz przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń współpracujących ze Stowarzyszeniem.  Każdy z uczestników uroczystej gali otrzymał opracowaną przez Jarosława Cyryngera, prezesa STS, książkę pod tytułem:  „DALEJ” o powstaniu i działaniach STS, zaangażowaniu ludzi w tej organizacji, zawierającą  refleksje i wspomnienia pacjentów, a także przedstawiającą skalę działań pacjentów zrzeszonych w stowarzyszeniach związanych z ochroną zdrowia. Do pozycji dołączona została częścią multimedialna na nośniku cyfrowym.

W południe, 14 czerwca 2019 roku w auli Instytutu Kardiologii, zebrani wysłuchali między innymi krótkiej historii Stowarzyszenia, wykładów o nowościach w transplantologii i opiece po przeszczepieniu oraz innowacjach w rehabilitacji kardiologicznej. Nagradzali też owacjami wyróżnianych dyplomami, grafikami i statuetkami przedstawicieli służby zdrowia, lotników biorących udział w transportach organów do klinik, zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem przedstawicieli fundacji i szkół noszących imię prof. Zbigniewa Religi.

Wyróżnienia i gratulacje zostały też wręczone członkom Stowarzyszenia o najdłuższym stażu życia z przeszczepionym sercem: Wojciechowi, Witoldowi, Marianowi, Alicji, Jolancie i Krzysztofowi. Wyróżnienie w postaci statuetki za dotychczasową działalność dla STS Koła „Zabrze” odebrał jego prezes, Sławomir Rotengruber.

Z dużą życzliwością gości zebranych w auli spotkało się nadanie godności członka honorowego osobom wnoszącym wybitny wkład w rozwój idei Stowarzyszenia lub w inny szczególny sposób zasłużonych dla Stowarzyszenia. Zaszczytu tego dostąpili:

  • prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki. Dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie Aninie
  • dr n. med. Anna Wajszczuk  Religa  (żona prof. Zbigniewa Religi),
  • dr Grzegorz Religa. (syn prof. Religi)Ordynator Oddziału Kardiochirurgii w WSS im. Biegańskiego w Łodzi.
  • nowy członek STS i jednoczesnie fundator jubileuszowego tortu -  Francois Menne

Jubileuszową ceremonię  zakończyło grupowe zdjęcie wyróżnionych, począstunek oraz degustacja rocznicowego tortu.